Tučnice

Tučnice sice nemají tak efaktivní způsob lovu, ale krásně kvetou, což je činí krásnou masožravkou. Svou kořist loví tak, že jí přilepí na své listy které obsahují trávicí látky. Rostou skoro na celém světě. V ČR také máme několik zajímavých druhů které stojí za pozornost. Např. Pinguicula bohemica nebo Pinguicula vulgaris... Je to oprvavdu rozmanitý druh masožravek.

 

Pěstování:

V menších květináčích s "pískovitou" hlínou. Nemusíte je dokrmovat, ale jednou za čas se nic nestane. Mají rádi hodně světla a občas i sluníčko. Jinak raději vyhledávají vlhčí podnebná pásma s čerstvým vzduchem takže by bylo dobré, je občas porosit.

 

Rozmnožování:

Rozmnožování botanických druhů tučnic je možné jak vegetativní tak generativní cestou.  Více používané je rozmnožování tučnic vegetativní pomocí listových řízků. Největší úspěšnost bývá z listů odebíraných ze zimních růžic. Ty jsou sice drobné, ale jsou bohaté na zásobní živiny a díky své sukulentní struktuře vydrží dlouho samostatně životaschopné. Listy je vhodné odebírat v předjaří (únor, začátek března), těsně před tím než rostliny začnou opět růst nebo nejpozději v době kdy jeví první známky letního růstu. Listy je vhodné odlomit z vnějších okrajů růžice tak aby střed rostliny zůstal zachován a tučnice mohla být dále bez problémů kultivována. Odebrané lístky položíme na povrch vlhkého množícího substrátu tak aby byly do povrchu mírně zapuštěné. Lépe je nejdříve vytvořit mělkou jamku, než listy do povrchu vmáčknout, nemělo by dojít k jejich mechanickému poranění. Jako substrát pro řízky je možné použít buď stejný substrát jako pro dospělé rostliny a nebo čistý křemičitý písek. Na křemičitém písku je menší riziko napadení řízků houbami, ale vývoj mladých rostlinek nebývá tak rychlý. Použití pěstebního substrátu pro tučnice přináší v celku lepší a rychlejší výsledky, ale s určitou ztrátovostí je třeba počítat.

Klíčení semen:

Vzhledem k mikroskopickým rozměrům semen a následně i semenáčků je generativní rozmnožování tučnic pracné a zdlouhavé ale jinak se výsevy se principiálně nijak neliší například od výsevů rosnatek.

 

Teploty a zimování:

U tučnic jseou optimální letní teploty okolo 25° celsia. V zimě je to skoro stejné jako s rosnatkami. Obecně se v každé literatuře dočteme, že potřebují na zimovišti maximální možné osvětlení. Dle mého názoru je nejdůležitější na zimovišti tučnic snížit teplotu. Optimum 5-15 °C. Po takovém zazimování mé tučnice pravidelně a ochotně kvetou. Menší jedinci mohou trpět plísněmi (zvláště pokud je na zimovišti zvýšená vlhkost a nedostatek čerstvého vzduchu).

 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Webnode