Mucholapka
Když se řekne masožravá rostlina, každý si asi představí mucholapku podivnou. Loví prudkým zklapem pastičku pomocí důmyslného spouštěcího systému. Je to jedna z nejpěstovanějších masožravých rostlin. Má mnoho variant a forem. Má dost velké nároky, ale k tomu až později. Vyskytuje se v jižní Karolině ve spojených státech. V přírodě jí už asi jen tak nepotkáme, protože se ničí její přirozená prostředí. Nejraději má "pískovité" půdy s příměsí hlíny. Substrát se musí udžovat stále vlhký - květináč musí stát v cca. ve dvouch cm. vody.
Pěstování:
Nejlépe na velmi světlém místě - pokud možno, tak i sluníčko neuškodí, ale musí být neustále ve vodě nebo se může stát něco nepříjemného. Jsou to rostliny které doslova nesnáší prostor. To neznamená, že vzrostlou dospělou rostlinu nacpete do květináče o průměru 3 cm, ale vhodné by bylo např. květináč o průměru 5 cm. A ještě něco o "krmení" masožtravky. Nekrmte jí! Má dostatek lákacích prostředků, aby si potravu ulovila sama.
Rozmnožování:
Mucholapky je možné množit vegetativně nebo generativně. Při vegetativním rozmnožování dělíme mateřské trsy a to nejlépe v jarních měsících. Pokud chceme mít v zásobě materiál s rozmanitým genetickým kódem, pak musíme sáhnout k rozmnožování generativnímu. Mucholapky nasazují na květy v průběhu měsíce března až dubna (v závislosti na kvalitě zazimování a množství světla). Pokud nechcete mucholapky rozmnožovat, květy ji vždy dostřihněte, protože kvetení mucholapku dost vysiluje. Mucholapka je cizosprašná. Při opylování se mi nejvíce osvědčilo přenesení celých prašníků na bliznu druhé rostliny (blizna je pokryta nektarem, a proto se prašník lehce přilepí). Semena dozrávají asi 4 týdny a jsou docela veliká (černá, srdčitého tvaru).
Klíčení semen:
V případě, že hodláme vysévat je dobré to provést co nejrychleji, neboť semena mucholapek ztrácí rychle na klíčivosti. Já je ponechávám 4 týdny na vlhkém substrátu.
Teploty a zimování:
Mucholapka snáší velmi vysoké rozdíly teplot. Optimální teploty jsou v létě asi 35° celsia (při takovéto teplnotě vřele doporučuji pořádné větrání). V zimě by se teploty měly pohybovat okolo 5-10° celsia. Noční teploty se mohou blížit nule. V zimě je důležité kvalitní osvětlení.